|Prace  |Książki  |Nowości   | O Artyście 
 
Eastern Ontario 

Ten zbiór pejzaży wschodniego Ontario powstawał stopniowo w latach 1993 - 1999. Fotografie zostały wykonane aparatem dużego formatu, na czarno-białym filmie.

Lubię dyskretną urodę wiejskich szutrowych dróg, niestrzeżonych przejazdów kolejowych i mgły unoszącej się nad pastwiskami. To był jeden z powodów, dla których zdecydowałem się zamieszkać we wschodnim Ontario. Zawsze chciałem przenieść się na wieś. Kiedy jeszcze mieszkałem w Toronto, często odwiedzałem wioskę Tamworth, w Ontario, gdzie rodzina mojego przyjaciela miała coś w rodzaju domku letniskowego. To właśnie tam powstały pierwsze fotografie z cyklu Eastern Ontario. W końcu w 1998, spełniłem swoje marzenie i przeniosłem się na dobre na wieś. Na początku mieszkałem w Enterprise, potem w Moscow, a od 2007 w Yarker. We wczesnym okresie mojego wiejskiego bytowania, miałem zwyczaj niemal codziennego “chodzenia na zdjęcia”. Brałem swój stary, poczciwy aparat i włóczyłem się po okolicy, nieraz przedzierając się przez lasy i bagna, w poszukiwaniu miejsc, które w moim odczuciu, warte były sfotografowania. Był to dla mnie rodzaj misji, ale przede wszystkim ogromna przyjemność. (Na zdjęciu - trzech fotografów w Eastern Ontario. Od lewej: Andrzej Jerzy Lech, Andrzej Maciejewski, Artur Wiszniewski)

Jak wiele spośród moich projektów, Eastern Ontario to próba uwiecznienia czegoś niezauważalnego. Trudne, ciche piękno tych miejsc łatwo umyka uwadze; można jechać godzinami przez wschodnie Ontario i powiedzieć potem: “Zupełnie nic tam nie ma ”Dla mnie jednak, coś tam jest i chciałem się tym podzielić. Aby podkreślić wyjątkową, melancholijną atmosferę tych pustych wiejskich dróżek, rozległych pól i spokojnych wiosek, któryFor me there is something there and I wanted to share it with you. I chose to shoot in black and white in order to emphasize even more the special atmosphere of the melancholic empty country roads, vast fields and quiet villages, which names are sometimes bigger than the villages themselves.